OFF
ON
Boxed
Austrálska príroda je nádherná, ale môže byť aj veľmi nebezpečná

Austrálska príroda je nádherná, ale môže byť aj veľmi nebezpečná

Jedna krajina, jeden kontinent a tisíce ostrovov naokolo! Všadeprítomná sila divočiny a osobitá kultúra miestnych obyvateľov bude sprevádzať cestu Austráliou v Cestovateľskom kine v utorok 24. januára v KC Dunaj. Kedysi neznámu južnú zem, ktorá sa dnes spája s obrovským množstvom pláži, kengurami, Veľkou koralovou bariérou, bohatou faunou a flórou či svetoznámou operou predstaví cestovateľ Jiří Jobánek.

c010

Hovorí sa, že Austrália je najlepšou krajinou pre život vzhľadom na vyspelosť, prostredie, počasie aj prístup ľudí. Je to pravda?

Jiří Jobánek: Z vlastnej skúsenosti musím povedať, že život tam bol skvelý, pokiaľ som mal dobrú prácu, niekedy aj dve či tri. V tom momente som mal dostatok prostriedkov, na to, aby som si austrálsky spôsob života mohol dovoliť. Zažil som ale aj opačný prípad, a to bola Austrália zase veľmi krutá.

a020

Precestovali ste viacero krajín sveta. Čo vás zaviedlo do Austrálie?

J. J.:  Boli to kamaráti, ktorí tam odcestovali nejaký čas predo mnou. Z ich rozprávania som bol nadšený a chcel som to tiež zažiť. Mal som 24 rokov, práve som skončil vysokú školu a chcel som spoznávať, tak som vyrazil do Austrálie.

a001

Čo sú najväčšie lákadla Austrálie? 

J. J.: Na začiatku som si myslel, že Sydney a The Sydney Opera House, ale ako som ju spoznával viac, svoj názor som dosť menil. Najviac ma oslovila Západná Austrália. Príde mi ako taká tá pravá Austrália, ako som si ju predstavoval a je hlavne bez nekonečných davov turistov.

 

Okrem veľkomiest ako Sydney či Melbourne je na tomto najmenšom kontinente aj rozľahlá divočina. Na čo majú cestovatelia prichystať, keď sa rozhodnú zažiť trochu dobrodružstva v prírode?

J. J.: Keď človek vyrazí do austrálskej prírody, mal by si vopred naštudovať niečo o jej nástrahách. Príroda je tam nádherná, ale môže byť i dosť nebezpečná.

a011

V Austrálii žijú aj pôvodní obyvatelia Aboriginci. Stretli ste sa s nimi? 

J. J.: V začiatkom som trávil väčšinu času v Sydney. Tam som Aborigincov videl len v okolí stanice alebo opitých v parku. Svoj názor som zmenil pri cestovaní po Austrálií, kedy som sa stretával s trochu inými Aborigincami. Boli to odborníci na prírodu či históriu. Mnoho z nich pracovalo ako sprievodcovia v národných parkoch. Od nich som získal informácie, ktoré sa človek len tak niekde nedočíta.

Jiří Jobánek

študoval a pracoval v Austrálii a už sedem rokov pôsobí ako sprievodca pre cestovnú kanceláriu. Najviac cestuje do Austrálie a na Nový Zéland, do južnej a východnej Afriky, USA, Kanady a juhovýchodnej Ázie.

24. 1. (utorok)

Štart: 20:00 hod.

Lístky: TU

Event: TU

 

Autor

Mladý, aktívny spoluzakladateľ projektu zdolahore.sk, študent práva a vizionár venujúci sa sebarozvoju a sebazdokonalovaniu. Svoje poznatky rád zdieľam s ostatnými :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


*

 Najviac komentované 

Kto patrí do TOP 6 producentov na rapovej scéne?

Na Slovensku máme momentálne viacero rapových hviezd, zab..

Pil C- raper, ktorý si podmaňuje slovenskú scénu

Áno, naša rapová scéna je momentálne totálne presýten..

Seriál: Príbehy ikonických fotografií z histórie #2 – Horiaci mních

Seriál webmagazínu zdolahore.sk – Príbehy ikonick..

Voľby 2016: Facebook volí Kollára, Fico opäť premiérom…

SME Rodina sa dostane do parlamentu, Sloboda a Solidarita n..